DEREOTU

Tere otu, Durak otu, olarak da bilinir. Anayurdu Akdeniz havzası olan dereotunun iyileştirici özellikleri Eski Mısırlılar tarafından fark edilmiş, hatta kutsal metinlerde bile bu bitkiden söz edilmiştir. Dereotu içi boş ve çıkıntılı bir gövdeden yelpaze gibi yayılan tüylü yapraklar çıkararak gelişir. Yaz ortalarında şemsiye şeklinde kümeler oluşturan çok ufak sarı çiçekler açar, sonra da yassı, oval ve kanatlı tohumları rüzgarla çevreye yayılır.

İÇERİĞİ: Tohumlarda tanin, bitki zamkı, reçineler, aleurone ve albüminoit yağlar bulunur. Ayrıca uçucu yağlardan yana da zengindir.

KULLANILAN KISIMLARI: Yaprak ve tohumları; Yaprakları lapa ve kompreslerde kullanılır. Tohumlar tamamen olgunlaştığında toplanır ve bileşenlerinin aktif kalabilmesi için gölgelik bir yerde kurutulur. Tohumlar çay, tablet, tentür ve toz şeklinde kullanılabilir. Uçucu yağ olarak da yararlanılabilir.

YAN ETKİLERİ: Uçucu yağ kesinlikle ağız yoluyla alınmaz. Dereotu yüksek miktarda tuz içerdiğinden, tuzsuz diyet uygulayan kişilerde kullanılması önerilmez.

ŞİFASI: Dereotu geleneksel olarak şişlik ve ağrının tedavisinde ve sakinleştirici olarak kullanılmıştır. Sindirime yardımcı olduğunun uzun zamandır biliniyor olması, belki de bitkinin yüzyıllardır yemeklerde kullanılmasının nedenidir. Dereotu tohumları özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda, koliklerin, hazımsızlığın ve hıçkırığın tedavisinde etkilidir. Araştırmalar uçucu yağın bağırsaklardaki zararlı bakterilerin çoğalmasını engelleyen antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu da göstermiştir. Uçucu yağ cilde sürüldüğünde bulantı hissini giderebilir ve yara lapası şeklinde haricen uygulanan dereotu tohumu preperatları dişeti enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir.

Tedavi Başvuru Formu
Tedavi Başvuru Formu
Kişiye Özel Tedavi
Lütfen formda yer alan tüm alanları eksiksiz doldurun. Başvuru Formuna Git...
Akciğer Kanseri Makaleler
Kanserin Tedavisi Varmı .Bölüm 1.
Kanserin Tedavisi Varmı .Bölüm 1.
Kanserin Tedavisi Var mı?
Kanser ve Nedenleri
Kanser ve Nedenleri
Kanser, anormal, kontrol dışı bir hücre böl&uum... devamı
KANSER HASTALARI VE YAKINLARINA ÖNERİLER
KANSER HASTALARI VE YAKINLARINA ÖNERİLER
Biz biliyoruzki; Hemen hepiniz kanser hastası olduğunuzu &... devamı
Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer kanserinde ameliyat, diğer kanser türlerinde ... devamı