DEFNE

Bu Akdeniz ağacın Eski Roma’da çok saygı görür. Yapraklı dallarından imparatorlara taç yapılırdı. Türkiye’de Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde yetişir. Dişi ve eril çiçekler farklı ağaçlarda olur. Boyu 20m’ ye varabilir; ancak yetiştirilen defne ağaçları 8 m’yi pek geçmez. Sert oval yaprakları hoş kokuludur ve yemeklere tat katmak için kullanılır. Çiçekleri sarıdır ve meyvesi tek bir tohum taşır.

İÇERİĞİ :Defne yapraklarında taninler ve aktif bileşenlerin yanı sıra % 3’e varan oranda uçucu yağ bulunur. Bu yağda yaklaşık %70 oranında sineol içerir. Bu yağın çıkarıldığı meyveler ayrıca laurik, oleik, palmitik ve linoleik asitler içerir.

KULLANILAN KISIMLARI: Yaprak ve Meyveleri; Yapraklar yazın taze dallardan toplanır ve çaylarda kullanılmak üzere kurutulur. Yapraklardan uçucu yağ da elde edilir. Meyveler sonbahar sonlarında olgunlaşınca toplanır ve defne yağı denen bir yağ çıkarılır.

YAN ETKİSİ: Hamile ve emziren kadınlar defneyi ilaç olarak kullanmamalıdır. Uçucu yağ dahili olarak kullanılmamalıdır. Harici kulanım alerjik reaksiyona yol açabilir. Böyle bir durumda derhal hekime başvurulmalıdır.

ŞİFASI: Defne ağacının yağı antiseptik, antifungal ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Harici olarak kullanıldığında ağrı ve sızılar, romatizma, burkulma ve incinmelere iyi gelir. Ağız yaralarına ve enflamasyona da iyi geldiği görülmüştür. Ayrıca hekimin izin vermesi halinde bir dizi mantar enfeksiyonunun tedavisinde de kullanılabilir. Defne ağızdan alındığı şekliyle geleneksel olarak kolik ve midede şişkinlik gibi sindirim bozukluklarının tedavisinde kullanılmıştır. Bazı araştırmalarda tohumların içerdiği kimyasal maddelerin laboratuar farelerinde belirli tipte mide ülserlerinin genişlemesini önlediği gösterilmiştir. 

Tedavi Başvuru Formu
Tedavi Başvuru Formu
Kişiye Özel Tedavi
Lütfen formda yer alan tüm alanları eksiksiz doldurun. Başvuru Formuna Git...
Akciğer Kanseri Makaleler
Kanserin Tedavisi Varmı .Bölüm 1.
Kanserin Tedavisi Varmı .Bölüm 1.
Kanserin Tedavisi Var mı?
Kanser ve Nedenleri
Kanser ve Nedenleri
Kanser, anormal, kontrol dışı bir hücre böl&uum... devamı
KANSER HASTALARI VE YAKINLARINA ÖNERİLER
KANSER HASTALARI VE YAKINLARINA ÖNERİLER
Biz biliyoruzki; Hemen hepiniz kanser hastası olduğunuzu &... devamı
Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer kanserinde ameliyat, diğer kanser türlerinde ... devamı