ÇEMENOTU

Boyotu, buyotu olarak da bilinir. Anayurdu Karadeniz havzasıdır ama bütün dünyada yetiştirilir. Türkiye’de yabani olarak bulunduğu gibi Orta ve Güneydoğu Anadolu’da ekimi de yapılır. 50cm’ye ulaşabilir. Güçlü bir aroması vardır. Renkleri sarıdan açık mora kadar değişen üçgen çeklinde çiçekleri ve oval yaprakları vardır. Uzun ve kavisli tohum zarfında çok sayıda kahverengi tohum bulunur ve bunlar Hint mutfağında köri baharatı olarak kullanılır.

İÇERİĞİ: Çemenotunun başlıca bileşeni, suyu emerek jöle kıvamında bir madde oluşturan ve çözünebilir bir lif olan bitki zamkıdır. Tohumlarda  ayrıca kumarinler, stroidal saponinler, aromatik bir uçucu yağ ve alkaloitler bulunur.

KULLANILAN KISIMLARI: Tohum zarfları olgunlaştıkları yaz sonunda toplanır. Tohum zarfları boşaltılır, tohumlardan ya sıvı ekstre üretilir yada bunlar öğütülerek toz ve tablet formunda satılır.

YAN ETKİLERİ: Çemenotu stroit bileşikleri içerir ve çocuklarda ergenlik çağından önce kullanılmamalıdır. Hamile ve emziren kadınlar besinlerde bulunan miktarından daha fazlasını almamalıdır. Yüksek dozlar ve sürekli kullanım demir emilimini engelleyebilir. Tiroit bezi az çalışanlar çemenotu kullanmaktan kaçınmalıdırlar.

ŞİFASI: Çemenotunun yorgunlukla mücadele eden ve iyileşmeyi hızlandıran güçlendirici bir etkisi vardır. Mukus membranlarını kaplayarak tahriş edici maddelerden koruyan bitki zamkından yana zengin olduğundan, ağrılı sindirim bozukluklarını yatıştırır. Zamk dışkı hacmini artırır ve bağırsak işlevini kolaylaştırarak ağrılı kabızlığı rahatlatabilir. Diyabet araştırmaları yapan Hintli bilim adamları 2001 yılında çemenotunun tip2 diyabette kan şekeri düzeyini düşürdüğünü, insülin direncini azalttığını ve fazla trigliseritleri kandan temizlediğini kaydettiler. Ayrıca 2002 yılında yayımlanan Hindistan kökenli bir araştırmada tohumun ülseri iyileştirici özellikleri gösterildi. Çemenotu iştahsızlık tedavisi için önerilir; fakat hacim oluşturucu etkisi nedeniyle midede doluluk hissi yarattığından rejim yapan bireylere de yardımcı olabilir. Harici kullanımda çemenotu tozuyla hazırlanan bir yara lapası cilt enflamasyonunu azaltır ve ağrıyı hafifletir.      

Tedavi Başvuru Formu
Tedavi Başvuru Formu
Kişiye Özel Tedavi
Lütfen formda yer alan tüm alanları eksiksiz doldurun. Başvuru Formuna Git...
Akciğer Kanseri Makaleler
Kanserin Tedavisi Varmı .Bölüm 1.
Kanserin Tedavisi Varmı .Bölüm 1.
Kanserin Tedavisi Var mı?
Kanser ve Nedenleri
Kanser ve Nedenleri
Kanser, anormal, kontrol dışı bir hücre böl&uum... devamı
KANSER HASTALARI VE YAKINLARINA ÖNERİLER
KANSER HASTALARI VE YAKINLARINA ÖNERİLER
Biz biliyoruzki; Hemen hepiniz kanser hastası olduğunuzu &... devamı
Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer kanserinde ameliyat, diğer kanser türlerinde ... devamı