AYIÜZÜMÜ

Avrupa, Asya ve Amerika’nın dağlık bölgelerinde yetişen ayıüzümü, toprak üzerinde yayılan odunumsu, dallı saplara sahip, küçük ve bodur bir çalıdır. Dökülmeyen, derimsi yaprakları ıspatula biçimindedir ve yaz başlarında hafif kırmızı lekeleri olan beyaz, mumumsu ve güzel çiçeklerden salkımlarla donanır. Çiçekleri sonbaharda parlak kırmızı meyveler izler.

İÇERİĞİ: Ayı üzümü başta vücudun antibakteriyel hidrokinonlara dönüştürdüğü arbütin olmak üzere ,fenolik glikositler içerir. Ayrıca tanenler, allantoin ve idrar sökücü flavonoitler de mevcuttur.

KULLANILAN KISIMLARI: yapraklar, kışın dökülmedikleri için, yapraklar her zaman toplanabilirse de, körpeleri tercih edilir. Açık havada kurutulan yapraklar, çay, sıvı ekstre, tablet ve kapsül yapımında kullanılır.

YAN ETKİLERİ: Ayıüzümü yüksek dozlarda alındığında, karaciğere zarar verebilecek tanenler konusunda zengindir. Bu nedenle ayıüzümü kullanarak yapılan herhangi bir tedavinin bir haftayı geçmemesi gerekir. Dahası, bir yılda böylesi beş tedaviden fazlası uygulanmamalıdır. Ayıüzümü böbrek rahatsızlığı çeken kişilere tavsiye edilmez. Hamile ve emziren kadınların, 12 yaşından küçük çocukların ayıüzümünden kaçınmaları gerekir.

ŞİFASI: Son dönemlerde yürütülen birçok araştırma projesi, ayıüzümündeki fenolik glikositlerin, özellikle de arbütinin vücutta hidrokinona dönüştürüldüğünde, güçlü antibiyotik etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayıüzümünün sistit ve üretrit gibi idrar yolları enfeksiyonlarının, staphylococcus aureus bakterilerinin bulaştıkları yanık ve apselerinin, gıda zehirlenmeleri ve ishalin tedavilerinde de etkili olduğu gösterilmiştir. Hastanın idrarının asidik olmaktan çok bazik olduğu durumlarda, ayıüzümünün idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan bakteriler karşısında daha etkili olduğu düşünülmektedir; diğer bir deyişle, ayıüzümünün etkinliği sebze temelli bir diyetle daha da artacaktır. Bu nedenle, ayıüzümü tedavisi sırasında bol miktarda taze meyve ve sebzeden oluşan, çok az et ve süt ürünleri içeren sıkı bir perhiz uygulanması önerilir. Bir başka seçenek de, düzenli olarak soda tüketmektir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, ayıüzümünün şişlikleri ve iltihapları söndürme özelliklerini de göstermiştir.  

Tedavi Başvuru Formu
Tedavi Başvuru Formu
Kişiye Özel Tedavi
Lütfen formda yer alan tüm alanları eksiksiz doldurun. Başvuru Formuna Git...
Akciğer Kanseri Makaleler
Kanserin Tedavisi Varmı .Bölüm 1.
Kanserin Tedavisi Varmı .Bölüm 1.
Kanserin Tedavisi Var mı?
Kanser ve Nedenleri
Kanser ve Nedenleri
Kanser, anormal, kontrol dışı bir hücre böl&uum... devamı
KANSER HASTALARI VE YAKINLARINA ÖNERİLER
KANSER HASTALARI VE YAKINLARINA ÖNERİLER
Biz biliyoruzki; Hemen hepiniz kanser hastası olduğunuzu &... devamı
Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer kanserinde ameliyat, diğer kanser türlerinde ... devamı