ANASON

Enison, Ezeltere, Raziyanei Rumi olarak da bilinir. Çok aromatik, kısa bir bitki olan anason Ortadoğu kökenlidir. Ve Eski Mısırlılar tarafından da yetiştirilmiştir. Dik saplarının üstündeki narin sarı beyaz çiçeklerinin arkasından tohum olarak bilinen aromatik grimsi meyveleri gelir. Meyvesinin sıcak, şekerli bir tadı vardır.

İÇERİĞİ: Tohumlar yüzde 1 ila 6 uçucu yağ içerir. Anasona özel kokusunu veren yağın yüzde 90’ını oluşturan anetoldür. Diğer bileşenleri bergapten dahil kumarinler, flavonoitler ve strollerdir.

KULLANILAN KISIMLARI: Tohum, tohumlar çiçek açtıktan sonra yaz sonundan sonbahara kadar toplanır. Kurutulur, sonra kuru ve karanlık bir yerde saklanır. Uçucu yağı çıkarılıp ilaçlarda, yiyecek ve içeceklerde kullanılır.

YAN ETKİLERİ: Anason alınırken demir desteği alınmamalıdır. Hamile ve emziren kadınlar normal yemekte alacaklarından daha fazla tüketmemelidir. Yüksek dozda uçucu yağ bulantı ve kusmaya yol açabilir. Enflamatuar bir cilt rahatsızlığı yada alerjik tepkileri olanlar anason içeren krem veya losyonlar kullanmamalıdır.

ŞİFASI: Anason eskiden beri midede gaz, hazımsızlık, şişkinlik, geğirme ve bebeklerde kolik tedavisinde kullanılır. Anasonun etkinliği büyük ölçüde spazm çözücü etkisine bağlıdır ve adet sancılarını da hafiflettiğine inanılır. Anason bağırsakta sıvı salgılamasını artırıp sindirimi uyarır. Anasonun balgam söktürücü özelliği bronşit tedavisinde yararlı olmaktadır. Hem anasonun, hem de başlıca etken maddesi olan anetolün balgam söktürücü özelliği bazı hayvan çalışmalarında kanıtlanmıştır. Aynı çalışmalarda yağın antibakteriyel, antifungal ve insektisit özelliklerine de değinilmektedir. Saç bitlerinden kurtulmak için sulandırılmamış yağ haricen kullanılabilir. Uyuz tedavisinde de etkilidir. Anason tohumlarının hafif östrojen etkili olduğuna inanılır ve geleneksel tıpta uzun yıllardır doğumu kolaylaştırmak, emziren anneler de sütü çoğaltmak ve adetleri düzenlemek için kullanılır. Anasonun her iki cinste libidoyu artırdığı da söylenir. 1980’de yayımlanan bir makalede hormon taklit eden etkilerin pek çoğundan anetol bazlı  bazı bileşiklerin sorumlu olduğu gösterilmiştir.  

Tedavi Başvuru Formu
Tedavi Başvuru Formu
Kişiye Özel Tedavi
Lütfen formda yer alan tüm alanları eksiksiz doldurun. Başvuru Formuna Git...
Akciğer Kanseri Makaleler
Kanserin Tedavisi Varmı .Bölüm 1.
Kanserin Tedavisi Varmı .Bölüm 1.
Kanserin Tedavisi Var mı?
Kanser ve Nedenleri
Kanser ve Nedenleri
Kanser, anormal, kontrol dışı bir hücre böl&uum... devamı
KANSER HASTALARI VE YAKINLARINA ÖNERİLER
KANSER HASTALARI VE YAKINLARINA ÖNERİLER
Biz biliyoruzki; Hemen hepiniz kanser hastası olduğunuzu &... devamı
Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer kanserinde ameliyat, diğer kanser türlerinde ... devamı